• Baner Strona
  • V3rtrm Vyqm
  • EByzChDX4AA ItB
  • 00001541 PHOTO 2019 10 06 17 27 31
  • 0000000001799 PHOTO 2019 10 18 16 05 21

Otwarcie gleby w celu wymiany gazowej oraz lepszego wprowadzenia wody i potrzebnych trawie składników odżywczych jest powszechnie akceptowane i ogólnie praktykowane przez profesjonalistów. Biorąc pod uwagę dostępność i różnorodność maszyn do aeracji i dekompakcji, można je dopasować do swojego budżetu czy jakości infrastruktury, a możliwości uzyskania pożądanego rezultatu jest wiele.

Lepiej zapobiegać

Również ogólnie akceptowane jest twierdzenie, że pozytywne wpływy dekompakcji czy też aeracji osiąga się wtedy, gdy te zabiegi są wykonywane regularnie i tak długo, jak tylko mają one minimalny wpływ na powierzchowne uszkodzenia w trakcie sezonu. Zwlekanie z przeprowadzeniem odpowiedniego zabiegu może spowodować wystąpienie poważnych, negatywnych skutków dla murawy.

Co wybrać?

W rzeczywistości w okresie od grudnia do lutego pogoda uniemożliwia skuteczne przeprowadzanie zabiegów mechanicznych. Wraz z rozpoczęciem wiosny, kiedy podłoże wysycha, wzrasta temperatura gleby i pojawiają się nowe rośliny, należy rozpocząć program aeracji w celu „odświeżenia” systemu korzeniowego. Im więcej prac związanych z aeracją warstwy wegetacyjnej przeprowadzimy na początku sezonu, tym lepszy będzie stan murawy późną wiosną czy też latem, czyli w okresie, kiedy oczekiwania są najwyższe. Jednak który rodzaj aeracji zastosować, aby osiągnąć jak najlepsze i jak najtrwalsze rezultaty? Jedną z najpopularniejszych opcji w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii jest aeracja liniowa.

Aeracja liniowa

Aeracja liniowa, w tym dekompakcja, jest czasami źle rozumiana, a bierze się to z pewnych mitów, według których powstałe nacięcia powodują trwałe pęknięcia. Jest to oczywiście nieprawda, a pozytywne efekty będą długo widoczne. Jeżeli wykonujemy ciągłe nacięcie w ziemi, powstaje pewnego rodzaju „osłabienie”, natomiast zabieg ten nie uszkadza wierzchniej warstwy murawy i nie wpływa na nią negatywnie. Skutki są wręcz odwrotne, o czym przekonali się już gospodarze tysięcy obiektów na całym świecie. Pozytywne rezultaty można spotęgować, gdy wykonamy przynajmniej dwa przejazdy – jeden dekompaktorem Shockwave, a drugi aeratorem dyskowym Rotoknife – i drugie nacięcie będzie wykonane pod pewnym kątem względem pierwszego. Dodatkowo wykonane lekkie piaskowanie spowoduje wniknięcie piasku w powstałe szczeliny, poprawiając jednocześnie skład ziemi, jakość drenażu, a także pomagając w budowaniu się systemu korzeniowego. Wraz z nadejściem okresu wegetacji (wzrostu trawy) powinno się otrzymać na tyle mocną murawę, aby wytrzymała ona intensywny okres gry i pozostała silna przez całe lato.

Wystarczy się przekonać

Często rozwiązanie problemu jest w zasięgu ręki, musimy tylko zacząć myśleć trochę inaczej. Trzeba pamiętać, że jeżeli chcemy mieć coś, czego nigdy nie mieliśmy, to musimy zrobić coś, czego nie robiliśmy wcześniej.

budowa regeneracja renowacja boisk
trawa w rolkach trawniki z rolki

Wrocław

Adres pocztowy

DPRO EFEKT
Ul. Grunwaldzka 14/9
50 - 355 Wrocław 

Baza - kontakt

  • ul. Jana Długosza 59-75
  • 51 - 162  Wrocław 
  • + 48 509 919 985 
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.